NOWY KONKURS: „SKLEPIKI SZKOLNE – ZDROWA REAKTYWACJA”

17 października 2011

Jak uzdrowić sklepiki szkolne? Jak sprawić, by nasze dzieci żywiły się zdrowo zarówno w domu, jak i w szkole? Fundacja BOŚ, która realizuje program „Aktywnie po zdrowie”, związany ze zmianą nawyków żywieniowych, zebrała od nauczycieli wiele uwag dotyczących, jakości oferty sklepików szkolnych.

Dzięki tej wiedzy przygotowała specjalny program/konkurs, który pomoże w reaktywacji tych miejsc.

TŁO

Każdy z nas chciałby, by nasze dzieci odżywiały się regularnie i prawidłowo. To, dlatego opłacamy obiady na stołówce szkolnej lub staramy się przygotowywać w domu ciepłe posiłki, kupujemy owoce i warzywa, podajemy nabiał i soki. Jest jednak miejsce, dzięki któremu nie jesteśmy w stanie kontrolować jadłospisu dziecka. Tym miejscem jest sklepik szkolny – pełen paluszków, chipsów, batoników, słodkich napojów i innych niezdrowych produktów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że uczniowie przebywają w szkole wiele godzin, a nie wszyscy zabierają z domu posiłki dostarczające energii do pracy umysłowej. Chcielibyśmy, by w sklepikach można było kupić pożywne drugie śniadania oraz zdrowe przekąski. To właśnie dlatego Fundacja BOŚ – propagując zdrowy styl życia i odżywiania – startuje z programem/konkursem, który będzie wspierał reaktywację szkolnych sklepików.

Program „Aktywnie po zdrowie” propaguje teorię zrównoważonego żywienia, która mówi o regularnych posiłkach z wykorzystaniem naturalnych produktów. Rzeczywistość polskich szkół wygląda zupełnie inaczej. Sklepiki są wyposażone w „kuszące” przekąski umożliwiające natychmiastowe zaspokojenie głodu. Spożywanie takich przekąsek wywołuje efekt uzależnienia i rozdrażnienia skutkujący brakiem koncentracji i gorszymi wynikami w nauce i zachowaniu. Są to bomby kaloryczne zawierające mnóstwo konserwantów, cukru, soli i tłuszczu. W różnych kombinacjach, ale jednakowo kuszące smakiem i świetnie rozreklamowane.

NA CZYM POLEGA UDZIAŁ W PROGRAMIE/KONKURSIE?

Udział w konkursie polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu przez szkoły projektów promocji zasad zdrowego odżywiania oraz projektów przebudowy sklepików szkolnych w taki sposób, aby zapewniały one dostęp do zdrowych przekąsek i pełnowartościowych produktów. Wszystkie nadesłane materiały zostaną ocenione przez Komisję Konkursową. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone grantami. Za najlepiej zrealizowane projekty Komisja Konkursowa przyzna dodatkowo nagrody rzeczowe dla szkół.

INNOWACYJNOŚĆ

Konkurs jest innowacyjny:

• w aspekcie podejmowanego tematu –pierwszy tego typu program dla szkół;
  • w aspekcie wprowadzenia do szkół nowoczesnego (z użyciem narzędzi internetowych i marketingowych) sposobu zarządzania projektami.

ADRESACI

Konkurs grantowy „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja” adresowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, w których społeczność szkolna zdecyduje się na przebudowę sklepiku, który oferowałby produkty spożywcze wpisujące się w listę zdrowych przekąsek zamiast asortymentu produktów chemicznie konserwowanych np. fastfoodów, gazowanych napojów, itp.

Adresatami konkursu są także nauczyciele oraz rodzice. Zadanie, jakim jest przebudowa sklepików szkolnych jest zbyt skomplikowane, aby sami uczniowie byli w stanie je wykonać. Wsparcie przedstawicieli Dyrekcji Szkoły oraz Rady Rodziców daje szansę na sukces. Zachęcenie uczniów do podjęcia się procesu budowy zespołu i w konsekwencji procesu przebudowy sklepiku sprawi, że pozostali uczniowie przyjmą nowy sklepik jako swój, a nienarzucony przez dorosłych. Skuteczność projektu warunkuje umiejętność współpracy w grupie, zarówno rówieśniczej jak też umiejętność komunikacji z przedstawicielami dyrekcji, rodziców i nauczycieli.

ROLA NAUCZYCIELA

Nauczyciel, często symbolicznie odseparowany katedrą od uczniów i ich spraw, biorąc udział w konkursie, ma szansę nawiązać z młodzieżą nowe relacje oparte na zasadach partnerstwa. Jest on wybierany przez członków zespołu konkursowego i włączony do współpracy w roli opiekuna i doradcy. Stwarza to szansę na zbudowanie i pogłębienie zaufania i wzajemnego szacunku.

Udział uczniów i nauczycieli w konkursie wpisuje się w ramy programowe nauczania wyznaczone przez Rozporządzenie MEN w sprawie podstawy programowej z 28 grudnia 2008 r. odnośnie uczestnictwa w różnego rodzaju projektach.

GRANTY

Szkoły, które przygotują najlepsze projekty zostaną nagrodzone grantami. Całkowita pula grantów wynosi 50 tys. zł. Czekamy na prace do końca marca. Zostaną one ocenione przez Komisję Konkursową składającą się ze specjalistów z zakresu żywienia z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz przedstawicieli Organizatora.

REJESTRACJA ZESPOŁÓW SZKOLNYCH

Rejestracja zespołu dokonywana jest poprzez stronę internetową. Specjalnie dla potrzeb uczestników konkursu przygotowaliśmy podstronę portalu www.aktywniepozdrowie.pl Sklepiki – Reaktywacja, który umożliwi zarejestrowanie Zespołu Konkursowego oraz dostęp do:

• podstawowych informacji o konkursie;
  • formularza „Zgłoszenie projektu”;
  • regulaminu;
  • działu pn. Dobre praktyki (materiały nt. wzorcowego sklepiku oraz raporty wraz ze zdjęciami prezentujące przebudowane sklepiki);
  • oraz innych niezbędnych informacji.